Steb by Step ČR, o.s.

Posláním SbS ČR je přispívat svými aktivitami k demokratizaci, humanizaci a vyšší efektivitě vzdělávání v České republice, k budování otevřené společnosti a jejího zapojení do evropských struktur.

Cíle Step by Step ČR jsou napomáhat vytvoření otevřené společnosti vzdělání, zvyšovat kvalitu učení dětí a vzdělání učitelů rozdílných typů, úrovní škol a komunity, napomáhat vytvoření systému inkluzivního vzdělávání v České republice

Úvodní stránka

RSS kanály

rss RSS kanál novinek

rss RSS kanál katalogu

Jak čtete web?

Většina uživatelů ráno přijde ke svému počítači, zapne prohlížeč a začne postupně procházet své oblíbené weby. Postupně si rozkliká všechny záložky, mrkne, co je nového, co se změnilo a pak se pustí do obvyklé práce.

Ty nejdůležitější stránky pak ještě navštíví několikrát denně, aby se přesvědčili, jak probíhají diskuse, zda došlo k nějaké aktualizaci během dne a podobně.

Takový postup má ovšem mnoho nevýhod. Je velmi zdlouhavý a zároveň neefektivní. Denně musíte projít mnoho webových stránek, orientovat se na nich a především si pamatovat, co jste včera už viděli a co ještě ne. V případě rozsáhlejších zpravodajských serverů navíc na mnoho informací vůbec nenarazíte nebo si nevšimnete, že se něco změnilo.

Průběžné sledování mnoha webů navíc také znamená, že často nezaznamenáte některou důležitou novinku včas a buďto na ni nemůžete reagovat nebo o ni můžete přijít úplně, když ji zasypou další zprávy.

O co tedy přesně jde?

RSS je zkratka, která znamená Rich Site Summary. Jedná se o informační zdroje, které dokáží automaticky uživatele upozorňovat na nové zprávy, přidané informace a další novinky. K využití RSS zdrojů vám bude stačit specializovaná RSS čtečka. Je docela pravděpodobné, že už nějakou ve svém počítači máte a ani o ní nevíte.

Technicky vzato není na celém principu RSS nic složitého. Server, který chce své RSS nabízet, musí jen na svůj web umístit soubor, který v předem stanovené struktuře obsahuje výtah z nabízených informací. Tento výtah se pak automaticky aktualizuje.

Tento soubor nazýváme RSS kanálem. Zmíněné RSS čtečky si jej dokáží automaticky ve zvolených časových intervalech stahovat a upozorňovat uživatele na změny, které se v souboru objevily od poslední kontroly.

Jak RSS číst?

V prvé řadě je potřeba zjistit, zda náš oblíbený server RSS kanál nabízí. Většinou naleznete informace o RSS přímo na stránkách příslušného serveru v podobě přímého odkazu nebo malé informační ikonky. RSS kanál může být také správně uveden v hlavičce stránky.

RSS čtečky

Integrovanou RSS čtečku obsahuje například Firefox, Opera nebo Thunderbird. Je to zcela logické, prohlížeč máte stejně pořád spuštěný a e-mailový klient slouží k příjmu zpráv, tak proč ne taky RSS zpráv.

Parafrázováno z www.root.cz/clanky/vse-podstatne-o-rss/

 
 
Na začátek stránky
 
Adresa pro korespondenci:
Step by Step Česká republika, občanské sdružení
Kubelíkova 22
130 00 Praha 3
info@sbscr.cz Telefon/fax: 222 963 596